logologo_small
Visegrad 4 Bicycle Race

V4 žien v Novej Bani režíroval tím UAE Development, zvíťazila Talianka Zanettiová, zo Sloveniek najlepšia deviata Jenčušová

sobota, 08.07.2023|Posledná aktualizácia 11.7.2023 11:23

V sobotu 8. júla prebehol druhý ročník ženských pretekov V4 v Novej Bani a jej okolí. Preteky pod názvom Respect Ladies Race Slovakia spadali do kategórie 1.2. UCI, čo prilákalo na štart medzinárodnú konkurenciu.

Na pretekoch štartovala v päťčlennom zložení aj slovenská reprezentácia a tri Slovenky boli v zostave tímu MIX RRK-Pierre Baguette - Benzinol & Farto – BTC.

Organizátori pre pretekárky pripravili dva okruhy, dlhší a kratší. Najskôr účastníčky pretekov urobili dve kolá na väčšom okruhu, ktorého dominantou bol kopec Kostivrch. Pri oboch výstupoch naň sa pelotón, ktorý dopredu nepustil žiadnu pretekárku, potrhal, no na konci druhého kola bolo z 50-členného pelotónu v balíku stále 35 cyklistiek.

Rozhodujúci okamih sa udial až na začiatku tretieho kola, prvého malého. Pretekárky totiž čakalo tvrdé stúpania s 12-percentným prevýšením. Vpredu sa vytvorila päťčlenná skupina, v ktorej boli Talianky Linda Zanettiová a Carlotta Cipressiová (2x UAE Development), Poľka Dominika Wlodarczyková (MAT Atom Deweloper Wrocław), Slovinka Urška Pintarová (BTC City Ljubljana Scott) a Uzbečka Jekaterina Knebelevová z Tashkent City Women Professional Cycling Team.

Pätica spolu absolvovala nielen predposledné, ale aj záverečné kolo. V úplne poslednom stúpaní necelé dva kilometre pred koncom pretekov skúsila zaútočiť Carlotta Cipressiová (UAE Development), ktorá sa snažila využiť prevahu svojho tímu v čele, no súperky ju ďaleko nepustili a dobehli ešte pred posledným kilometrom.

O víťazke pretekov nakoniec musel rozhodnúť až záverečný šprint do mierneho kopca. Do neho si najviac síl priniesla Talianka Linda Zanettiová (UAE Development). Druhé miesto obsadila Poľka Dominika Wlodarczyková (MAT Atom Deweloper Wrocław), ktorá na rovnakej pozícii skončila aj vlani. Tretia bola Slovinka Urška Pintarová (BTC City Ljubljana Scott).

Zo slovenských žien dosiahla najlepší výsledok Nora Jenčušová (reprezentácia Slovenska). Úradujúca majsterka Slovenka z Tlmáč prišla do cieľa na 9. priečke so stratou minúty a pol na víťazku. Získala tak tri UCI body.

"Keby mi pred pretekmi niekto povedal, že budem v top 10, tak by som bola nadšená. Ten kopec na záverečnom okruhu bolel, ale som spokojná. Nebola som ďaleko od ôsmeho miesta, ale aj tak som už mala dosť. Lepší výsledok by som asi aj tak už nedosiahla," uviedla po pretekoch Nora Jenčušová.

Organizátori

Visegrad FundSlovak Cycling FederationMesto Nová BaňaV4 future

Gold partner

Respect SlovakiaMinisterstvo zahraničných vecí a Európskych záležitostí Slovenskej republikyWDS Solutions s.r.o.GD - team

Silver partneri

Pierre BaguetteEY - Building a better working worldKnauf InsulationNICHTA - Víno NichtaMANRegión GRON

Bronze partneri

ASBIS SK je najväčším distribútorom informačných a telekomunikačných technológiíIMPALTK solutions - Digital solutions3XP - New Era of Power DrinksSkalexPenzion LipaAntik Telecom

Local partneri

Cyklo Nová BaňaTRISTONE

S finančnou podporou

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športuBanskobystrický samosprávny krajMinisterstvo dopravy Slovenskej republikyDovolenka na Slovensku, dobrý nápad