logologo_small
Visegrad 4 Bicycle Race

V4 na Slovensku: V Novej Bani triumfoval Poliak Paterski, Štoček na výbornom 5. mieste

nedeľa, 09.07.2023|Posledná aktualizácia 11.7.2023 11:23

V nedeľu 9. júla v Novej Bani prebehli mužské preteky V4 GP Slovakia. Organizátori pre pretekárov pripravili rovnakú trasu ako vlani. Trikrát sa išlo na kopec Kostivrch, päťkrát zas na stúpanie Borina. Mužské preteky merali 145 kilometrov.

Na slovenskej V4 štartovalo dokopy 111 cyklistov. Slovenskú cyklistickú školu zastupovalo 23 účastníkov v celkoch Dukla Banská Bystrica, RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol, ATT Investments, PROefekt Across, Cycling Academy Trenčín a Regional TEAM Bratislava.

Hneď od začiatku pretekov sa do úniku snažili dostať viacerí cyklisti, čo spôsobilo, že rýchlosť pelotónu bola vysoká v úvodnom kole. Najaktívnejšími cyklistami v prvom kole boli Mateusz Grabis (Voster ATS Team) a Simone Lucca (Solme Olmo), no ani jeden ich atak neskončil úspešne. Medzitým z pelotónu postupne začali vypadávať najslabší cyklisti.

Prvý z rozhodujúcich momentov sa udial na začiatku druhého kola pri stúpaní na kopec Borina. Na jej vrchol sa v pelotóne dostalo približne 35 cyklistov. Zo slovenských pretekárov vpredu zostali Matúš Štoček (ATT Investments), Lukáš Kubiš, Samuel Tuka (2x Dukla Banská Bystrica) aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín).

Stúpanie Borina oklieštilo vedúcu skupinu aj v ďalších kolách. V predposlednom kole sa na jeho vrchol dostalo v čele už len osem cyklistov, a to Martin Voltr (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol), Matúš Štoček (ATT Investments), Adam Ťoupalík a Michael Boroš (2x Elkov - Kasper), Piotr Brozyna a Maciej Paterski (2x Voster ATS Team), Dylan Hopkins (Ljubljana Gusto Santic) a Mihael Štajnar (mebloJOGI Pro-concrete).

Osemčlenná skupina zostala pokope až do posledného výstupu na Borinu. Vtedy sa rozpadla na dve časti. Vpredu zostali Adam Ťoupalík a Michael Boroš (2x Elkov - Kasper), Piotr Brozyna a Maciej Paterski (2x Voster ATS Team), ktorí získali k dobru niečo cez 25 sekúnd. Všetci štyria pretekári následne spolupracovali až do finále, ich náskok tak rástol. Nakoniec o víťazovi pretekov rozhodol až záverečný šprint, v ktorom triumfoval Paterski. Druhý skončil Brozyna, tretí bol Boroš.

Zo slovenských cyklistov najlepší výsledok dosiahol Matúš Štoček (ATT Investments) v drese národného majstra. Štoček finišoval na piatej priečke so stratou 48 sekúnd na víťazov. Získal tak 15 UCI bodov.

„Trochu ma mrzí, že rovnako ako vlani ma utrhli v tom istom mieste. Ale nakoniec som bol najsilnejší v druhej skupine, to je fajn. Top 5 sa počíta, sú za to UCI body. Bol som tam. Som s tým spokojný,“ uviedol Matúš Štoček. Druhým najlepším Slovákom bol Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) na 11. mieste. O sedem priečok nižšie skončil tretí najlepší Slovák Samuel Tuka (Dukla Banská Bystrica).

Organizátori

Visegrad FundSlovak Cycling FederationMesto Nová BaňaV4 future

Gold partner

Respect SlovakiaMinisterstvo zahraničných vecí a Európskych záležitostí Slovenskej republikyWDS Solutions s.r.o.GD - team

Silver partneri

Pierre BaguetteEY - Building a better working worldKnauf InsulationNICHTA - Víno NichtaMANRegión GRON

Bronze partneri

ASBIS SK je najväčším distribútorom informačných a telekomunikačných technológiíIMPALTK solutions - Digital solutions3XP - New Era of Power DrinksSkalexPenzion LipaAntik Telecom

Local partneri

Cyklo Nová BaňaTRISTONE

S finančnou podporou

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športuBanskobystrický samosprávny krajMinisterstvo dopravy Slovenskej republikyDovolenka na Slovensku, dobrý nápad